En çok merak ettikleriniz

Zebra Perde

1Zebra perde nedir?
Zebra perde de stor perde de olduğu gibi polyester iplikten üretilen kumaşlar kullanılmaktadır. Zebra perde kumaşları file zemin üzerine dokuma ve boşluklardan oluşmaktadır. İki kat imal edilen zebra perde hem tül hemde güneşlik olarak kullanılır.
2Zebra perde ile stor perde arasındaki fark nedir ?
Üretimleri aynıdır fakat stor güneşliktir. Zebra ise hem tül hem güneşlik olarak kullanılabılır.
3Zebra perde nasıl takılır?
Zebranın en ölçüsüne göre korneje kaç adet plastik aparat geçirmeniz gerektiğini belirleyin. En:100cm ise en az 2 adet en:150cm ise 3 adet En:150cm’nin üzerinde ise 4 ve en fazla 5 adet plastik kornej aparatını kullanarak herhangi bir kornej rayından art arda geçirin.
– Zebra perdeyi pencerenize ortalı bir şekilde tutun(duvara gelen sağ ve sol taraftaki çıkıntıları eşit olmalıdır.) Ardından zebranın ağırlığı dengeli bir şekilde(kornej ile zebrayı) hizalama yaparak plastik montaj aparatların kornejde ki yerlerini ayarlayın. Metal klips ortasındaki boşluktan vida geçirilerek korneje geçirdiğimiz plastik aparatlara sıkıca vidalanır ve metal klips korneje sabitleştirilir. Metal klipslerin çıkıntılı kısmı storun ön kısmına bakmalıdır. Metal klipsler zebra perdeden çıkartılmak istenildiğinde klipsin çıkıntılı kısımları yukarıya doğru ittirerek zebra perdenin kasasından çıkartılır.
– Zebra perde, metal klipslere montelenirken ilk önce zebra perde kasasının arka kısmı klipslere oturtulmalı, ardından zebra perdenin ön kısmı tavana doğru itilerek klipslere tamamen geçirilmelidir.
– Zebra perdenin şık ve estetik durması için pencerenize tam ortalı takılması çok önemlidir.(Sağ ve soldan duvara taşan paylar eşit olmalıdır.)
4Zebra perde çeşitleri nelerdir?
Zebra perdenin oldukça fazla alternatif çeşidi mevcuttur: Basıkılı zebra, eko zebra, dar plise zebra, geniş plise zebra, ince plise zebra… Ayrıca coffe istanbul desenleri de dahildir. Ve daha bir çok desen ve ürünleri mevcuttur.

Rustik Perde

1Rustik perde nedir?
Ahşap ve pirinç rustik olarak ikiye ayrılan Rustik perdeye özel bir kumaşa gerek yoktur. Her türlü kumaşla uygulanıp, rahatlıkla evlerinizde kullaabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır.
2Rustik perde nasıl takılır?
Rustik perdenin montaj işlemleri de oldukça kolaydır. Tavan veya duvara yapılabilen bu perdeler daha çok duvara uygulanmaktadır. Rustik ayakları pencerelerin her iki kenarına gelecek şekilde monte edilmelidir. Boru genişliği 160 cm’den fazla olan ölçülerde ise orta ayak kullanılabilir. Taşıyıcı ayakların perde borusunun kenarlarında ise 10 ile 15 cm arasında takılması gerekir. Perde halkaları da, monte edilmiş rustik perde borusu üzerine geçirilerek montaj tamamlanmış olur.
3Rustik perdenin temizliği nasıl yapılır?
Rustik perde uygulamasında herhangi bir perde kumaşı sınırlaması olmamaktadır. Diğer perdelerle kıyaslama yapıldığında daha çabuk çıkarılıp, yıkanabilir. Bundan dolayı, perdeleri mümkün olduğunca kısa aralıklarla yıkamak hem evin genel görüntüsü hem sağlınız için en uygunudur.
4Rustikte ara taşıyıcı ne kadar uzun olmalıdır?
Bu çubuğun çapına bağlıdır, 160 cm'den 200 cm'e kadar ara taşıyıcı yerleştirilir. Bir rustik siparişinde uzunluk bilgisi neyle ilgilidir?

Fon Perde

1Fon perde nedir?
Pencerelerde kullanılan tül, katlamalı gibi perdelerin sağı ve soluna gelecek şekilde hazırlanan dekoratif amaçlı kumaş perdelerdir.
2Fon perde neden kullanılır?
Fon perde modelleri, çoğunlukla dekoratif olarak kullanılan bir perde türüdür. Fon perde modelini uygulayacağınız ortamın büyük ve ferah olması gerekir. Çünkü fon perde modelleri büyük salonların, otel lobilerinin, tiyatro sahneleri gibi mekânlarda sıkça kullanılan bir perde modelidir.
3Fon perde yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?
Katlamalı, fon, kanat, dilim, balon, gerdirme, japon, panel ve benzeri birçok perdeye fon perde denir. Bu yüzden fon perde yaptırırken özellikle ne tür bir perde yaptıracağınız önemlidir. Bunun içinse pencere yapısı, dekorasyon tarzı, mobilya modelleri, aksesuar, halı, aydınlatma, kumaş perde seçiminde önemli etkendir. Basit anlatacak olursak, fon perde seçiminde evinize en uygun model, kumaş ve perde aksesuarları tercih edilmelidir. Kumaş seçimini duvar, parke, halı veya döşemenize, aksesuar seçimini, aydınlatma veya evdeki metal aksesuarların rengine göre, modeli ise dekorasyon şeklinin modern veya klasik oluşuna göre yapabilirsiniz.
Fon perdelerde seçeceğiniz kumaş ve kumaşın rengi mobilya ve diğer dekorasyon öğeleri ile bir uyum içerisinde olmalıdır. Fon perde modellerinde genellikle kumaşlar tercih edilir. En çok tercih edilen kumaşlar; şönil, ipek, keten, soft, kadifedir.
4Fon perdelerin temizliği nasıl yapılır?
Fon perde fazla kirlenen bir perde türü değildir. Bu nedenle yılda bir kez yıkamanız yeterlidir. Ancak fon perdenin bulunduğu odada sigara içiliyorsa o zaman yıkama sıklığını değiştirmeniz gerekir. Ortalama iki aylık rutinlerde yıkayarak fon perdenin temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Tül Perde

1Tül perde nedir?
Keten, polyester, ipek, organza gibi çeşitleri vardır. Perde rayları veya boruları üzerine farklı pililerde uygulanabilirler. Perde üzerine dikilen ruletlerle PVC veya alüminyum perde rayları üzerinde hareketi sağlanır. Tül perdelerin enleri genellikle 300cm'dir. Tül perdeler kullanım kolaylığı ve temizliğinin yıkanarak yapılabilmesinden dolayı tercih edilirler.
2Tül perde temizliği nasıl yapılır? Kaç derecede yıkanmalıdır?
Öncelikle, yıkanacak tül perdemizin toz durumuna dikkat edelim. Eğer tül perde aşırı tozlu ise süpürge yardımı ile ya da bir bez yardımı ile silerek üzerindeki fazla toz temizlenmelidir. Narin yapısı nedeni ile sıcak suda yıkanmamalıdır, 30 derecede suda yıkanması veya kuru temizlemeciye verilmesi tavsiye edilir.
3Tül güneşte solar mı? Tülü korumak için neler yapılabilir?
En kaliteli tül dahi güneşin kavuruculuğu karşısında zamanla yenik düşer, solmaya başlar ve rengini kaybeder. Bunu önlemek için kesinlikle güneşlik veya stor, zebra kullanmaktır.
4Tül perde ütülenir mi?
Cevap: Tül perdeler son yıllarda ütü gerektirmeyen malzemeden üretilmektedir. Ama sizin tülünüz ütülenen tipte bir tülse çok sıcak olmayan bir ütü veya perde ile ütü arasına bir kumaş koyarak ütüleyebilirsiniz.

Tül Stor Perde

1Tül stor perde nedir?
Mekanizmalı perde ailesinin en yeni üyesi tül stor perdelerdir. tül stor perdeler birbirinden bağımsız mekanizmaların kontrol ettiği tül ve stordan oluşmaktadır. Kullanıcı tül perdeyi ve stor perdeyi dilediği yükseklikte bağımsız olarak kullanmaktadır.
2Tül stor perde nasıl temizlenir?
Tül stor perdeler temizliği son derece pratik ve basittir. Islak mendil ile tül stor perdelerinizi yerinden sökmeden kolayca temizleyebilirsiniz.
3En çok tercih edilen tül stor perdeler hangileridir?
En çok tercih edilen tül stor perdeler çiçekli, baskılı, damask, spor, ve modern desenlerdir.

Stor Perde

1Stor perde nedir?
Stor perde, sert görünümlü ve bir mekanizma aracılığıyla açılıp kapanabilen bir perde çeşididir. Kullanımı en kolay olan stor perdeler, evlerde büyük kolaylık sağlar.
2Stor perde nasıl takılır?
- Storun en ölçüsüne göre korneje kaç adet plastik aparat geçirmeniz gerektiğini belirleyin. En:100cm ise en az 2 adet en:150cm ise 3 adet En:150cm’nin üzerinde ise 4 ve en fazla 5 adet plastik kornej aparatını kullanarak herhangi bir kornej rayından art arda geçirin.
– Stor perdeyi pencerenize ortalı bir şekilde tutun, duvara gelen sağ ve sol taraftaki çıkıntıları eşit olmalıdır.) Ardından storun ağırlığı dengeli bir şekilde(kornej ile storu) hizalama yaparak plastik montaj aparatların kornejde ki yerlerini ayarlayın. Metal klips ortasındaki boşluktan vida geçirilerek korneje geçirdiğimiz plastik aparatlara sıkıca vidalanır ve metal klips korneje sabitleştirilir. Metal klipslerin çıkıntılı kısmı storun ön kısmına bakmalıdır. Metal klipsler stor perdeden çıkartılmak istenildiğinde klipsin çıkıntılı kısımları yukarıya doğru ittirerek stor perdenin kasasından çıkartılır.
– Stor perde, metal klipslere montelenirken ilk önce stor perde kasasının arka kısmı klipslere oturtulmalı, ardından stor perdenin ön kısmı tavana doğru itilerek klipslere tamamen geçirilmelidir.
– Stor perdenin şık ve estetik durması için pencerenize tam ortalı takılması çok önemlidir.(Sağ ve soldan duvara taşan paylar eşit olmalıdır.)
3Stor perde nasıl temizlenir?
Stor perde, içerisinde bulundurduğu apre sayesinde kolay kolay toz ve kir tutmaz. Bu nedenle temizliği oldukça kolaydır.
Stor perdenin temizliğinde kullanılabilecek birden çok yöntem vardır. Haftada 1 defa nemli bir bez yardımı ile storlar temizlenebilir ve böylelikle perdenin ömrünü uzatılır. Diğer bir yöntem ise, perdenin yerinden sökülmesi suretiyle temizlenmesidir.
4Stor perde kullanımı nasıl olmalıdır?
Stor perdelerin kullanımı kadar mekanizmalı perdeler içinde en kolay tamir edilen perde türüdür. Kullanımda zincir zorlanmamalı, Yıkamak için sökme işlemi dikkatli yapılmalıdır.
5Stor perde kullanım alanları nelerdir?
Stor perdeyi salon, çoçuk odası, yatak odası, mutfak gibi evinizin her yerinde kullanabilmenin yanı sıra ve büro, ofis gibi yerlerde de kullanabilirsiniz. Genelde güneşlik olarak tercih edilir. Ayrıca villa perdesi olarak da stor perde tercih edebilirsiniz
6Stor perde kumaş boyutları standart mıdır?
Stor perde kumaş boyu standart değildir kumaşın çeşitine göre değişiklik göstermektedir. Kumaşın eni 200 cm ile 240 cm ya da 300 cm arasında değişebiliyor.